Ciekawe ubarwienie ptaków

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu częściach Polski znany jest jako siwka. Jest to średnich rozmiarów ptak , będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary prawie całej Europy. Szczególnie natomiast upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę zobaczyć można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

Ostatnimi czasy zauważa się wyraźny spadek liczby osobników tego gatunku. Można powiedzieć, iż w niektórych krajach nie występuje już w ogóle. Warto wspomnieć, że spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego można zobaczyć na obszarze Europy. O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w pięknym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym.

Ptaki ubarwienie

Różnice wynikają jednak z pór roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna ma też szalenie mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają typowy żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe.

Do pierwszego roku życia, ptaki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych także dzięki sterówkom. W przypadku osobników starszych dostrzega się na piórach ciemnego koloru plamę oraz znacznie bardziej ostre zakończenie. Maksymalna długość ciała kraski zwyczajnej to około 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest w większości przypadków większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *